Az előző alkalommal arról volt szó, mi is az az önismeret, átgondolhattad, hol tartasz Te, miket szeretnél változtatni és volt egy önbizalom növelő feladat is. Ha lemaradtál, de érdekel, vissza tudod nézni Facebook oldalamon, illetve youtube-on is. Vagy elolvashatod itt, a cafeblog oldalon annak a leírását.
Most az önismereti tesztekről és a személyiségtípusokról lesz szó. Illetve a végén egy önbizalom növelő gyakorlatot is találsz.
Rengeteg fajta önismereti teszt létezik. Eltérnek a céljukban (pályaválasztás, kommunikációs stílus….) és a formájukban is. Léteznek olyan tesztek is, amelyeket csak pszichológusok vehetnek fel. Ők ezeket általában diagnosztizálásra használják.
Itt azokról olvashatsz, amelyek a személyiség típusodat mutatják meg.
Mire jó az önismereti teszt?
- Rámutathat olyan tulajdonságaidra, vonásaidra, amikkel nem voltál tisztában, vagy csak nem is gondoltál rá, hogy bizony neked olyan képességed is van.
- Segít rendszerezni a gondolataidat önmagadról.
- Időt szánsz magadra, ami újabb felismeréseket hozhat.
- Végig gondolhatod, mely területeken szeretnél fejlődni még.
- Megkérhetsz másokat, hogy töltsék ki rólad, így látni fogod, mások hogyan látnak Téged és ez egyezik-e azzal, te mit gondolsz, mások hogyan látnak Téged.
És amire NEM jó!
Semmiképp se kategorizáld vele se Magadat, se másokat! Egyrészt mert biztos, hogy nem egy típusból vannak csak tulajdonságaid, másrészt mert bár az alap személyiségjegyünk nem változik, de azt meg lehet élni alacsonyabb és magasabb szinteken. Pl.: egy irányító, vezető típusú ember lehet agresszív vezető, de lehet egy olyan, aki mindenkit növekedésre inspirál. És ebben fejlődhetünk.
Hogyan válasszunk, mire figyeljünk?
Mivel tényleg tele van az internet ilyen tesztekkel, jó odafigyelni, miket töltünk ki, miket veszünk komolyan. Időnként én is megnézek ilyen teszteket kíváncsiságból, vagy mert némelyikhez gyönyörű képeket tesznek. Ilyenkor az összeset végigolvasom, nem csak a rám jellemző leírást. Így nem lesz csőlátásom önmagammal kapcsolatban.
Nem biztos, hogy az a legfontosabb, hogy mit mond rólad egy személyiségteszt, hanem az, milyen érzéseket, gondolatokat ébreszt benned. Figyelj önmagadra, mikor ezeket a teszteket töltöd ki, elemzed.
Mi az a személyiségtípus:
A személyisége mindenkinek a saját, jól körülhatárolt egyéniségét jelenti. Ezért minden ember egyedi, de mégis vannak személyek, akik bizonyos dolgokban hasonlítanak. Ők kerülnek egy-egy típusba.
Már Hippokratesz, ókori görög orvos is készített ilyen tipologiát. Ő négy csoportba sorolta az embereket, annak alapján, hogy milyen a vérmérsékletük, temperamentumuk. Szerinte az emberi test négyféle nedvből tevődik össze és az határozza meg a személyiséget, melyik nedv dominál. Ehhez tette hozzá 500 évvel később Galenosz a négy elemet (tűz, víz, föld levegő). És így alakult ki a következő jellemzés:
- Szangvinikus (vér – levegő) Érzelmi reakciói gyorsan, könnyen keletkeznek, erősek, de hamar lecsillapodnak. (szalmaláng-típus) Kedélyes, barátságos, közlékeny emberek, árad belőlük az életkedv. Egészséges arcszín, gyors mozgás és felfogás jellemzi őket.
- Melankólikus (fekete epe – föld) Érzelmi reakciói lassan és nehezen keltődnek fel, tartósak és nagy erősségig fokozódnak. Főleg a bánat, a szomorúság, a levertség érzése tartós nála. Nehezen dönt arckifejezése gondterhelt, külseje törékeny.
- Kolerikus (sárga epe – tűz) Érzelmi reakciói könnyen felkeltődnek, erősek, sokáig tartanak, így erős indulatai gyakran elragadják. Határozott testtartás, nyílt tekintet, sárgás arcbőr jellemzi őket. Egész megjelenésük tetterőt fejez ki.
- Flegmatikus (nyálka – víz)Érzelmi reakciói nehezen, lassan jönnek létre, gyengék, és nem tartósak. Kiegyensúlyozott, nyugodt, egykedvű emberek, “fát lehet vágni a hátukon” Tekintetük, megjelenésük jellegtelen, kifejezéstelen.
C.G. Jung a szerint osztotta fel az embereket két típusba, hogy a belső ösztönző erejük Önmaguk felé, vagy kifelé irányul, tehát introvertáltak vagy extrovertáltak. Erről a felosztásról már biztosan sokan hallottatok.
A DISC tesztben, amit én is használok a munkám során, illetve gyakran használják pályaválasztásnál is, ez a két irány jelenik meg a vízszintes síkon és a függőlegesen pedig az, hogy feladatorientált vagy kapcsolatorientált a személy. Így jelenik meg az alábbi négy szín. Te vajon hol helyezkednél el ezen a diagramon?
Önbizalom növelő feladat: fogadd el a a dicséretet!
- Hogyan szoktad fogadni, ha megdicsérnek, megköszönnek Neked valamit?
- Gondolj vissza egy ilyen alkalomra. Mit éreztél, mit gondoltál akkor? Most érzed újra, ahogy megdicsérnek.
- Érezd, ahogy eljut a szívedig. És köszönd meg az illetőnek. Ezt akár mindennap gyakorolhatod.
- Te is dicsérj bátran másokat! Ha meglátod a jót másokban, az segít Neked is, hogy a szépet keresd, szebb napjaid legyenek.
Következő téma: célok az önismeretben. Hogyan jelölj ki egy járható utat Önmagadnak a felé az éned felé, akivé válni szeretnél?
Szeretettel: Edit
Felhasznált források:
Hippokratesz tipológiájához: http://old.ektf.hu/hefoppalyazat/pszielmal/hippokratszgalnosz_vrmrskleti_tipolgija.html
DISC teszthez: dr. Gulácsi Bernadett A coaching folyamata 1. című tanfolyami jegyzet
Ha érdekesnek találtad a cikket, megköszönöm, ha megosztod! :)
Ha szeretnél még többet olvasni a témában, vagy közösséget találni, látogass el Facebook oldalamra is.
Instagramon pedig IDE kattintva találsz meg.
Kommentek