Fedezd fel Magad!

Van, amihez idő kell

Senki nem született profi anyának, apának, nagymamának, nagypapának. Ezek mind olyan szerepek, amit tanulni kell, méghozzá folyamatosan. Mert ahogy a gyermek egyre nagyobb lesz, úgy változnak a szülői, nagyszülői feladatok, szerepek.

De nem csak tanulni kell, hanem kommunikálni is. Méghozzá sokat. Amihez nem vagyunk hozzászokva. Azokról a témákról, amik konfliktushoz vezetnek, vagy nem beszélünk, vagy úgy, hogy az veszekedésekhez, vádaskodásokhoz vezet és nem megoldásokhoz. Sem otthon, sem az iskolában nem tanulták a szüleink, nem tanultuk mi és nem tanulják a gyermekeink, hogyan kell érvekre támasztott vitát felépíteni. De ha ezt mégis tudjuk, akkor is akadhatnak bőven nehézségek.

Mert egy ilyen helyzetben mindenki a saját történetéből, élményeiből építkezik.

Hogy ezeket a falakat, kommunikációs nehézségeket lebonthassuk, legelőször önmagunkon kell dolgozni. Tudatosítani, mire is vágyunk valóban és miért, hogyan érhetjük azt el. Ebben segít az önismeret.

Aztán gyakoroljuk a kommunikációt. Ehhez most adok néhány ötletet:

  • nagyon pontosan fogalmazz. Ne azt mond, figyelj rám többet. Azt mond, amiből érzed, hogy többet Rád figyel a társad. (Például: tedd le kérlek a telefonod, mikor beszélgetünk.)
  • legyél következetes. Mert ha csak időről időre kérsz dolgokat, még ráfogják, hogy a Hold állásához, vagy a menstruációs ciklusodhoz van köze. 😉
  • amit kérsz másoktól, azt add meg Te is Önmagadnak! Az előző példánál maradva, figyelj Magadra! Vedd észre, mikor mire van szükséged és tegyél Magadért.
  • ne vádaskodj, ne védekezz. Csak a konkrét helyzetre koncentrálj és a jövőre.
  • A lényeget se felejtsd el, GYAKOROLJ! Kommunikálj sokat máshogy, mint ahogy eddig tetted!

És mit csinálj, amíg tanuljátok, szokjátok az új szerepeket?

Hát ÉLVEZD az életet! A napjaitokat, a szép pillanatokat. De ne csak úgy, hogy örülsz egy-egy szép virágnak, mosolynak. Hanem élvezd nagyon. Egy jó vígjáték, egy vidám zene és sok táncolás. Vagy kirándulj! Bármi, amit igazán szeretsz!

Ha szeretnél többet tanulni önmagadról, a kommunikációról, csatlakozz a csoportomhoz: https://www.facebook.com/groups/229898017751633/

Szeretettel: Edit

 

Kép forrása: https://pixabay.com/hu/anya-baba-boldog-mosolyg%C3%B3s-ny%C3%A1r-84628/

Anya vagyok, nem boszorkány

Influenza szezon van. A gyerekek megbetegszenek. Köztudott, hogy mikor közösségbe kerülnek, akkor eleve gyakrabban, könnyebben betegszenek meg. Hozzá kell szoknia az immunrendszerüknek a közösséghez. Nincs ezzel semmi baj. Az orvosok sem tudnak csodaszereket adni, amiktől mindig egészséges a gyermekünk. Akkor miért kellene nekünk, anyáknak tudni a varázsfőzet receptjét?

Mégis sok anya hiszi azt, valamit rosszul csinál, ha gyakran beteg a gyereke, vagy lassan gyógyul. Ettől még nehezebb ez az időszak.

Ilyenkor eleve fáradtabbak vagyunk, mert nem alszik jól a gyermekünk, sokszor kell felkelni hozzá. Nem tudunk kimenni, hiányzik a társaság és ettől is frusztráltabbakká válunk.

És akkor jönnek a “megmondóemberek”. Mert ők jól tudják, hogy mi, mai anyák nem jól csináljuk a dolgunkat. Nem adtunk elég ruhát a gyerekre, vagy túl sokat adtunk rá. Nem voltunk eleget vele a friss levegőn, vagy túl sokat voltunk kint. Nem evett elég vitamint, vagy nem jó vitamint evett. Aztán mikor megtörtént a baj, nem vittük időben orvoshoz, vagy túl hamar elvittük, minek az a sok gyógyszer.

Tehát, teljesen mindegy, mit csinálunk, az csak rossz lehet.

Mitől lenne jobb mégis ilyenkor nekünk, anyáknak?

  1. Tudatosítsd, hogy ezen a korszakon minden gyerek átmegy.
  2. Gondolj arra, ilyenkor leginkább az kell a gyermekednek, hogy nyugodtan vele legyél. Szeresd. Nem kell más.
  3. Olvassatok összebújva meséket, találj ki Te mesét, vagy énekelj. Varázsoljátok magatokat egy csodálatos világba.
  4. Ha tudsz, kérj segítséget, hogy legalább egy kicsit kimozdulhass, sétálhass, friss levegőt szívhass.
  5. Nem kell mindenkinek megmondani, hogy beteg a gyerek.
  6. Ha nem tudod elkerülni, hogy elmondd egy “megmondóembernek”, akkor kérd meg, hanyagolja a beszólásokat. Ha ez nem megy, miközben vele beszélsz, gondolj az 1. pontra.
  7. A rendrakás megvár. Pihenj Te is. Foglalkozz magaddal is. Azzal nem segítesz, ha kimerülsz.
  8. Nevess! A nevetés gyógyít. Nézz vígjátékot, hallgass kabarét.

Ha van jól bevált módszered, ami segít magabiztosabbnak maradni betegségek idején, akkor azt oszd meg velünk. 🙂

Szeretettel: Edit

 

Kép forrása: https://pixabay.com/hu/emberek-n%C5%91-anya-gyermek-baba-l%C3%A1ny-2566854/

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!