Fedezd fel Magad!

Élj szabadon – 1. rész: Miért jó az önismeret?

Ez a bejegyzés az “Élj szabadon” Facebook eseménysorozathoz kapcsolódik. Ebben a sorozatban minden csütörtök este 19:30-től megtekinthetsz egy élő videót, ami az önismerethez kapcsolódik és gyakorlatokat is tartalmaz. Itt pedig majd péntekenként megtalálod leírva is, hátha az olvasástól támadnak még újabb gondolataid, felismeréseid.

De mi is az az önismeret és miért jó az nekünk?

Ennek bemutatására a Johari ablak modellt választottam.

A Johari ablak 4 területet mutat meg:

  1. Sötét, ismeretlen én: én sem ismerem és mások sem látják
  2. Rejtett én, zárt: én ismerem, de mások nem
  3. Vak én: én nem ismerem, de mások igen
  4. Nyitott én: én is jól ismerem és mások is látják rajtam

A határok rugalmasak, a helyzettől is függnek. A főnökömnek nem feltétlenül mutatom meg legvagányabb énemet, de a barátaimnak igen. Vagy épp fordítva. Főnököm előtt megcsillogtatom a tudásomnak, képességeimnek azt a részét is, amit a barátaimnak nem mutatok meg.  

A cél az, hogy minél nagyobb legyen a Nyitott terület. Ami azt jelenti, hogy jól ismerem önmagamat és fel is merem vállalni mások előtt, hogy milyen vagyok valójában. Ez pedig két dolgot feltételez. Szükségem van önismeretre és önbizalomra is.

Te hol tartasz ezen a téren? Melyik területed a legnagyobb?

Még egy dolgot szeretnék megmutatni Neked ebben a bejegyzésben. Ez az Önismereti kerék:

Nézzük mit jelenetnek az egyes területek!

    Érzet: Az érzékszerveinkkel felfogott információk. Egy virág képe pl.

    Értelmezés: Az érzet intellektuális feldolgozása tartozik ide. Értelmezem, hogy az egy virág képe, fehér, nagy szirmok…

    Érzelem: Ez érzelmi, indulati állapotaink megtapasztalását jelenti. Örömmel tölt el a virág látványa

    Szándék: Ez az adott helyzetben megjelenő vágyainkat, akaratunkat jelenti. Szívesen vinnék belőle a vázámba

    Cselekvés: Ez az adott helyzetben való viselkedést jelenti. Egy szálat leszakítok és elviszem

Az önismeret annál teljesebb, minél inkább tisztában vagyunk mind az öt területtel. Ha egyik vagy másik terület hiányos, a személyiség nem lesz eléggé hatékony a társas kapcsolataiban. Az önismereti kerék hiányosságai alapján hat típust különböztethetünk meg: (a dőlt betűs rész azt mutatja, mely területeket használja az illető)

    Értelmezés, cselekvés: Az ilyen típusú ember logikusan gondolkozik, majd ennek megfelelően cselekszik. Érzéseit, szándékait nem tudatosítja.

    Értelmezés, érzés, cselekvés: Az ilyen ember bezárkózik a saját világába, sokat foglalkozik önmagával, a saját érzéseivel nem veszi figyelembe a többi embert.

    Érzékelés, érzés, cselekvés: Itt a logikus gondolkodás marad ki, és ennek megfelelően a tudatos szándék. Az ilyen embert érzelmei indulatai “viszik”, azoknak megfelelően reagál a külvilági ingerekre.

    Értelmezés, érzés: Nagy gondolati, lelki gazdagság jellemezheti az ilyen embert, de ezt nem fordítják át cselekedetekbe.

    Értelmezés összekeverése az érzelmekkel: Az ilyen embereknél a gondolatok és az érzelmek összekeverednek egymással, ami kifejeződhet az érzelmi átélés túlzottan alacsony szintjében.

    Szándék, cselekvés: Az ilyen ember nem értelmezi a másik személy üzeneteit, és nem tudatosítja a saját válaszait sem. Így a viselkedése gyakran, kiszámítottnak, manipulatív szándékúnak tűnik.

 

Te hova tartozol? Melyik az a terület, amire ezentúl jobban fogsz figyelni? Ezt hasznos, ha leírod, akkor még jobban tudatosodik benned.

 

Ezt úgy a legkönnyebb feltérképezned, ha most felidézel egy helyzetet, ami valamiért zavart. Emlékezz rá vissza.

Mit éreztél akkor?

Milyen gondolataid voltak abban a helyzetben?

Mit érezhetett, mit gondolhatott a másik fél?

Ha ezeket az érzéseket, gondolatokat figyelembe veszed, akkor most hogy cselekednél?

Mi lehetett az, amit akkor nem vettél figyelembe?

Vagy csak nem mertél úgy cselekedni, ahogy szerettél volna?

És egy Önbizalom erősítő gyakorlat: Írd le öt tulajdonságodat, amit szeretsz Magadban! Hogy még erősebb legyen a hatás, oszd meg velünk! Sajnos a jó tulajdonságait kiemelő embereket sokszor felcímkézik, beképzeltnek tartják, pedig nagyon fontos, hogy tisztában legyünk az erősségeinkkel. Hiszen a kapcsolatainkban és a munkánk során is jó, ha tudunk rájuk építeni, ki tudjuk használni azokat.

Szeretettel: Edit

 

A bejegyzés megírásához dr. Gulácsi Bernadett A coaching folyamata 1. című tanfolyami jegyzetét használtam fel.

Mit jelent a család?

Bár elsőre egyértelműnek tűnhet a válasz, de ha jobban belegondolunk, mégsem az. Hiszen nem egyféle család létezik. És az sem mindegy, hogy éppen ki(k)re gondolunk, mikor a családról beszélünk. Csak a szűk családra, vagy távolabbi rokonokra? Mitől család a család? A vérszerint köteléktől? A szeretettől? A bizalomtól? 

Neked mit jelent a család? Ezt fontos tudni és azt is, hogy szeretteink számára mit jelent. Ki, mit vár a kapcsolatoktól. És ki, mit tud és szeretne beletenni.

Ha szeretnéd még jobban megérteni, mit jelent számodra a családod, rajzold le. A következőket pedig csak azután olvasd el, ha kész a rajz.

Mit érzel, mikor ránézel a rajzodra? Milyen arányokat látsz? Hogy jelennek meg a kötelékek? Mit szeretnél, milyen érzés legyen ránézni? Ha más, mint amilyen most, akkor azt hogyan tudod elérni? 

Ha szeretnél ezzel a témával mélyebben foglalkozni, nézd meg, a coaching megfelelő módszer lenne-e a számodra erre. Olvass róla többet ITT és gyere el egy ingyenes, előzetes konzultációra! Illetve a téma a hónapban folytatódik minden pénteken itt, a Cafeblogon.

Szeretettel: Edit

Kép forrása: https://pixabay.com/hu/család-napnyugta-beach-boldogság-2611748/

Családi hónap

Elérkezett a május is. Ebben a hónapban van az Anyák napja, és  Gyereknap is, így ez a hónap a családról fog szólni. Arról a családról, ahonnan jövünk és arról is, amerre tarunk. Mert vannak jó dolgok, szokások és vannak, amiket jobb nem továbbadni. Fontos, hogy ezeket felismerjük és valóban el tudjuk engedni. Megbocsátani és tiszta lappal folytatni. Új szokásokat kialakítani.

Egy másik fontos téma a családdal kapcsolatban, a saját határaink meghúzása. Meddig adok meg mindent és mikor kérek időt, energiát, segítséget, támogatást. És mikor nem kérek. Fontos megélni Önmagunkat is.

Lesznek gyakorlatok, elmélet és egy relaxáció is.

Várlak szeretettel májusban is!

Edit

Kép forrása: https://pixabay.com/hu/orgon%C3%A1t-tavasz-m%C3%A1jus-menstru%C3%A1ci%C3%B3-1287880/

 

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!